لباس چهار بعدی

طراحی لباس چهار بعدی و از جنس پلاستیک

لباس چهار بعدی

استودیو طراحی سیستم عصبي (Nervous System) در ايالت ماساچوست امريكا با استفاده از 1600 تکه نایلون با فن پرینت چهار بعدی، لباس چهار بعدی بسيار جالب طراحی کرده است.
این لباس كه پتالز (Petals) نام دارد به منظور ارائه در نمایشگاه سبک فناوری در موزه هنرهای زیبای بوستون طراحی شده است. این نمایشگاه به تاثیر پیشرفت‌های فناوری در زمينه مد می‌پردازد.

طرح این استودیو از تکه‌های کوچک و گردی ساخته شده است که شکل آنها از گلبرگ، پر و پولک الهام گرفته شده است.
گرچه این لباس از بیش از 1600 تکه جدا تشكيل شده است که با 2600 گیره به هم متصل شده‌ اما هنگامي که از پرینتر سه بعدی بیرون آورده مي شود، به طور كامل سر هم شده و آماده پوشیدن است.

برای طراحی لباس چهار بعدی ، استودیوی سیستم عصبي از پرینت چهاربعدی ‌استفاده كرده و به اين وسيله لباسی بزرگ با اتصال‌های مختلف را به صورت یک تکه پرینت کرده و پس از بیرون آوردن از پرینتر، شکل آن را تغییر مي دهد.

در این روش، طراحی لباس به صورت نمونه‌ای کوچک از اندازه واقعي انجام ميشود و با به كارگيري نرم افزاری خاص به پرینتر فرستاده می‌شود.
پساز پرینت، لباس به صورت رول بیرون می‌آید و هنگامي كه اين رول را باز مي کنید لباسی چهاربعدی آماده پوشیدن دارید که اندازه آن از دستگاه پرینت کننده بسیار بزرگتر است.
این لباس در واقع از تکه‌های کوچک نایلونی ساخته شده است که خود آنها با استفاده از روش پرینت سه بعدی و با جوش لیزری تهیه شده‌ است.
این طرح جدیدترین نمونه از سری لباس‌ها و تجهیزات جانبی طراحی شده با پرینت سه بعدی توسط این استودیو است که آنها را با نام سری سینماتیک عرضه می‌کند.
مانند لباس‌های قبلی، این لباس را می‌توان بر اساس اندازه‌ها و ویژه شخص سفارش‌دهنده طبق اسکن سه بعدی بدن وي تولید کرد و هر قسمت آن به صورت جداگانه از نظر جهت، طول و شکل قابل تغییر است.
جسیکا روزنکرانز و خسه لوئیس روزنبرگ دو طراح لباس بنیانگذار استودیو سیستم عصبي در سال 2007 هستند.
این استودیو با استفاده از فناوری سه بعدی، لوازم روشنایی، لوازم خانه و پازل نیز را طراحی و تولید می‌کند.

لباس چهار بعدی